teisipäev, 25. veebruar 2020

Nädalavahetus Kopenhaagenis ja EV102

Pärast nädalat koolis ja Roskildet avastades ootasime nädalavahetuse veetmist Kopenhaagenis pikisilmi. Mariannel on kaasas raamat "Minu Kopenhaagen", mille temalt rõõmsasti omastasin, sest kiiruga lennukile minnes ei jõudnud kohvrisse ühtegi raamatut panna. Sellest raamatust juba tuttavamaks saanud nimede järgi oli plaani tegemine huvitavam ja samas saime aru, et ei tasu väga hoogu minna ja väga täpset plaani teha.
Taanis on olemas selline kaart nagu "Copenhagen Card", mis on See more, pay less mõtteviisi kandja. Sellega saab sõita 24h tasuta ükskõik mis sõiduvahendiga ja veel lisaks palju tasuta sissepääse teatud muuseumitesse ja hulgaliselt soodustusi teistesse. Kehtib 24h.
Kuna me see nädalavahetus ei kasutanud seda, siis mõtlesime, et jalutame niisama ja vaatame linna ning järgmistel nädalavahetustel saame käia teadlikumalt valitud muuseumites.



Kõik inimesed ja to do listid soovitavad minna vaatama Väikese Merineitsi kuju, mis näitab väga hästi, kui uhked on taanlased selle üle, et Hans Christian Andresen on nende "oma". Mõte on armas ja Väikse Merineitsi kuju on oluline, kuid natukene tänapäeva jaoks juba.. igavavõitu. Selle lähedale on 2006 aastal püstitatud GMO muundatud Väike Merineitsi, mille kohta saab kindlasti öelda, et ilu on vaataja silmades.
Tivoli kõrval, mis on õhtupimeduses imeilus, on H.C.Anderseni kuju, üle Taani on veel mitmed muuseumid tema elu ja loomingu kohta.
Me käisime Christiania linnas/linnaosas jalutamas, mis on põhinõtteliselt väike riik suure riigi sees ning jalutuskäigu põhjal võib öelda, et oli sama positiivne kui Kopenhaagen ja lõhnadest oli tunda, et elukorraldus on vabam ja hygge eksisteerib igas mõttes kõikjal.
Ma enam isegi ei tea, kas saa öelda, et Taanis saab ilmaga vedada või mitte. Päev algas sajuga, vahepeal sai ette panna päikseprillid ning õhtu lõpuks olime kogenud ka kahte kiiret rahevalangut. 

Teised tüdrukud käisid Kopenhaagenis ringi ja avastasid erinevaid vaatamisväärsusi. Taanlastel on palju veidra nimega kohti, mida inglise keelest tõlkides ei kasutaks meie emakeeles.


Nyhavn


Me käisime ka ühes suures kaubanduskeskuses, kus kohtusime vahvate šokolaadimüüjatega, kellelt kuulsime, et järgmine nädalavahetus on Kopenhaagenis šokolaadifestival, kuhu nüüd ka meie oma sammud seame. 
Kaubanduskeskus oli imeilus, detailid olid paigas ja müüdi kaupa seinast seina, aga üks, mis rohkem kui kindel - hinnad olid kõrged. Pildil musitab Liisi gorillakujulist lampi, mis maksis ca 11 000 Taani krooni ja meie leidsime ka väga edeva jaki, mille hinnaks oli rohkem kui 2000 eurot. Sel hetkel mõistsime, et oleme õnneks/kahjuks tavainimesed ja selliseid asju endale ei luba :)


Vahelduvate vihmavalangute tõttu käisime mitmetes kohvikutes, et kaitsta ennast läbiligunemise eest. Kohvikuid on siin palju, üks armsam kui teine.
Veider fakt sellest, et mina ei ole kunagi kohvisõber olnud, kuid siin riigis tahad tihtipeale sooja jooki, kas siis kohvi või teed ja nüüd olen minagi hakanud neid jooke tarbima. Eestis pole mul selle jaoks lihtsalt aega.
Päeva lõpuks käis Liisi Taani Kuninglikus Teatris balletti vaatamas. Liisi ostis enne teatrisse minekut veel imeilusad kingad, et oleks ikkagi viisakas. Teatrist tulles ütles ta pettunult, et paljud inimesed olid tossude ja teksadega, aga ballett oli vähemalt ilus olnud. Seega võime uhked olla, et meie teatrikultuur Eestis on tasemel.
Õhtul liikusime koju, väsinuna pikast päevast.


Pühapäeva hommikul käisin oma ragbi trennikaaslasega parkmetsas hommikujooksul, kus jällegi ei puudnud ei päike ega vihm. Ilus algus päevale tehtud!

 Pühapäeva pärastlõuna veetis Teele Kopenhaagenis, kus käib lauamänge mängimas. Nii vahva, et inimesed, kel pole kodus ruumi/võimalusi lauamänge mängida, on kokku kogunenud ja mängivad koos hea meelega lauamänge.
Meie proovisime samal ajal minna Roskilde RAGNAROCK muuseumisse, kus tuli meie õnnetuseks välja, et pangakaardiga makse ei toimi ja meil, õnnetutel eestlastel, ei olnud taani kroone kaasas. Seega meie muuseumi poekesest kaugemale sel päeval ei jõudnud ja läksime selle asemel hoopis linna jalutama. Loodame, et uus katse tuleb edukam :)

Esmaspäeval lõpetasime selle, millega alustasime eelmise nädala kolmapäeval. Almond cake, mille martsipanist rõngad küpsetasime eelmisel nädalal ja nüüd kulutasime terve hommikupooliku, et seda kaunistada. Pildi pealt võib-olla ütleks, et "ah, mis see ära ei ole", mida ma ise ka alguses arvasin, aga tegelikkus on hoopis teine. Glasuuri kandmine ühtlaselt igale rõngale ja rõnga asetamine teisele, milleks sul on üks võimalus, on kõik tegelikult aeganõudev ja kannatlikkust treeniv töö. Šokolaadikaunistusi sain ma valmistada esimest korda ja see on lõbus, kuid samal ajal raske-šokolaad voolab, ei kuula sõna ja on üldse kapriisne. Õnneks õpetaja ütles, et esimese korra kohta on see hästi tehtud ja eelmise nädala paha tuju seoses sõrmede lakkumise ja omaalgatustega oli unustatud, seega sain kirja esimese ilusa A.

Esmaspäevase ilusa päeva järel saime ka oma vaba aega nautida ja kuna tüdrukute jaoks oli tore mõte koos presidendi vastuvõttu vaadata, siis tegime isegi munavõi ja ostsime poest kõige mustema leivalaadse toote, mis siit leida võib. Eesti kommid ja šokolaad, natukene näkse ja nii ta lahti läks - presidendi vastuvõtu vaatamine. Minu jaoks oli see esimene kord, sest mind ei ole kunagi sellised üritused huvitanud. Aga oli tore näha ja kuulda, kuidas tüdrukud vahetevahel hõikavad: "Oi, minu tuttav!" 

Ehk head vabariigi aastapäeva tagantjärgi koos ilusa vastlapäevaga! 

Teine nädal

ESMASPÄEV 17.02

Nädala esimesel päeval valmistasime taanipäraseid magustoite: maasika ja rabarberi trifle, taani õunakook, taani šokolaadi-küpsisekook, koldskål (petist), leivasupp, šokolaadipuding, "linnupesad" (pavlova) ja sidrunivaht. Iga laudkond tegi kaks erinevat toodet. Osad retseptid olid väga napisõnalised ja kuna õpetaja oli alatasa silmapiirilt kadunud, siis tuli mõned asjad ise tuletada. Kuid nagu hiljem selgus, siis siin koolis isetegevust ei väärtustata.

Ümberõpe
Mõned kodumaal omandatud teadmised põrkusid siinsete vaadetega. Keedukreemi tehes saime noomida, et seda ei tohi mitte mingil juhul segada. Võtsime küll info vastu, kuid senised tõekspidamised keelasid seda rakendamast. Paraku meie keedukreem pöördus tarretiselaadseks võdisevaks massiks, jäi arusaamatuks, kas see oli meie hoolikast segamisest või oli retseptis tärklise koguses apsakas tehtud.
Trifle valmistamine

Liisi magustoitu valmistamas
Munafoobia
Tuleb välja, et siin kardetakse toorest muna, seda näitab ka fakt, et pagariklassis on munade jaoks eraldi roostevabast laud. Eesti tüdrukud valmistasid šokolaadikooki, kuhu läks kolm kilo šokolaadi, võid ja munakollast. Kui selgus, et nad panid tavalist munakollast mitte pastöriseeritud toorainet, siis õpetaja käskis segu likvideerida ja alustada algusest. Süda läks haledaks mõttest nii rikkalik tooraine prügikasti saata, seega sündis mõte päästa, mis päästa annab. Natuke jahu ja küpsetuspulbrit juurde ning valmimas oli brownie.
Eestlased said keelitada, kui maitsesid tainast, eriti, kus oli toores muna sees. Õpetaja koguni rääkis hirmujutte, kuidas toorest muna süües terve perekond ära sureb.

Isetegevus
Meie šokolaadi-või-munasegu päästemissiooni ei saatnud õpetaja rõõmuhõisked. Pakkusime erinevaid variante, mida teha browniest, kuid õpetaja palus, et me lõpuks ometi lõpetaksime igasuguste ideede pakkumise ja katsetamise. Ta ei tahtvat enam ühtegi omaloomingulist toodet näha. Meid valdas segadus, olime ju kõigest üritanud toorainet päästa.

Magus suutäis kibedale eelroale
Õnneks muserdatud meelolu leevendas magustoitude maitsmine tunni lõpus. Saime mekkida kõiki enda tehtud desserte. Lemmikuks osutusid maasika-rabarberi trifle, kohvinüansiga šokolaadipuding, sidrunivaht ja beseest "linnupesad".
Maasika-rabarberi trifle



Valminud magustoidud

TEISIPÄEV 18.02

Tunniplaanis seisis kiri Taani kiirtoit. Selgus, et hakkame valmistama minipitsasid, mille põhjaks on foccacia. Katteks sai valida erinevaid toiduaineid: tomatipasta, lõhe, pepperoni, paprika, tomat, sink, kana ja mozarella.
Töö ei olnud konti murdev. Esmalt valmistasime taina, lasime kerkida, vormisime ja panime peale sobiva maitsekoosluse.

Minipitsade valmistamine

Valmis tööd
Maitsmine

Lisatöö
Kuna järgmine päev oli tulemas koolis vanavanemate ja laste üritus, siis pidime valmistama 750 liivatainast küpsist. Lisaks valmistasime munavalgest ja tuhksuhkrust suure koguse glasuuri.

Pausid
Kui oleme umbes tunnikese töötanud ja parim tööhoog on sees, teatab õpetaja, et aeg on 20-minutiliseks pausiks. Tunni aja pärast on meil lõunapaus ning päev lõppeb 15.30 asemel juba 11.30-14.00. Ja nii iga päev.

KOLMAPÄEV 19.02
Kolmapäev algas äärmiselt tõsistes toonides. Õpetaja oli meie esmaspäevasest käitumisest endiselt niivõrd šokeeritud, mistõttu teatas, et esmaspäevane šokolaaditöö jääb ära ja selle asemel teeme põhjaliku hügieeni koolituse, kus räägime kanamuna ohtlikusest ning miks ei tohi sõrmi lakkuda. Et meid selles tunnis kantseldada, kehtestas ta reegli, et kui keegi peaks tunnis miskit maitsma, siis peab see õpilane karistuseks riiuleid pesema.

Ajaraamistik
Tavaliselt on meil piiramatu hulk aega, võime toote kallal nokitseda just parasjagu niikaua kui tarvis on. Kuid mandlikooki vormides teatas õpetaja, et 20 minuti pärast peavad kõigi koogi ahju minema. See oli kergelt jahmatav. Esimest korda oli toode, mida tuli rahulikult teha, et tulemus jääks kena, ent meile pandi ajaline piirang. Aeg läks kiiresti ning kui õpetaja uuesti klassi sisenes ütles ta, et 2 minuti pärast olgu kõik koogid togis. Selleks ajaks sain ainult mina valmis, kuid vaikselt riburadapidi ilmusid ka teised plaadid togisse.
Kransekage "valemileht"

Vormitud rõngad enne ahju minemist
Liisi harjutab glasuuriga kaunistamist

Lõputud õhtud
Meil on ohtralt vaba aega, kuna kool lõppeb väga varakult. Mida nädal edasi, seda raskem on aega sisustada, sest Roskilde on läbinisti üle vaadatud. Tavaliselt peale praktikat teeme lõunauinaku, jalutame linnas ja poodides, teeme trenni. Õhtul kell 20.00 pakutakse sooja jooki ja saia-leiva ampsu. Istume tavaliselt ühiselt koos, muljetame ja mängime lauamänge. See oleks justkui taanlaste hygge, veedame mugavalt aega ja ei kiirusta. Kuid eestlaslik töökihk hakkab võimust saama. Käed juba sügelevad tegevuse järgi!
Avastusretkel kohalikus taaskasutuspoes


Õhtune hygge

NELJAPÄEV 20.02
Esialgse plaani kohaselt oli ettenähtud Kopenhaageni päev, aga vaheaja tõttu oli kommivabriku ekskursioonid juba ülerahvastatud. Jäime kooli erinevaid cantuccini ja šokolaadiküpsise variatsioone tegema. Lisaks pidime tunni lõpus veest ja jahust massi segama, millega 6st palmikut harjutada.
Šokolaadiküpsised

Cantuccini

6 nuudiga punutud palmik

Kannatamatud eestlased
Meile meeldib asju kiiresti teha. Siin pigem hinnatakse rahulikus tempos kulgemist, seega tihti õpetaja Bo manitseb meid kannatlikum olema.

REEDE 21.02
Nädala lõpetuseks tegime kuivkooke: mandlikook, metsapähklisarved, mazzarini, napoleoni mütsid ja kardemonikoogid. Õpetaja kirjutas toote nimetused tahvlile ja sinna juurde mõned tooraine kogused. Minu jaoks oli väga raske kooki valmistada, kui ma täpselt ei tea, mida ma tegema pean ja kuidas seda teha. Peale mitmeid kordi oma teadmatuse väljendamist otsis õpetaja sügavkülmast sama toote. Siis oli mul hoopis lihtsam edasi töötada, sest nüüd sain visuaalse ettekujutuse, valmistavast koogist.
Tahvlipealsed märkmed


Valmistooted togis

Mazzarinid

Tunni alguses tegi õpetaja teatavaks, et peame oma Taani praktika jooksul saama 27 hinnet ning esimese hinde saame just selles tunnis. Hindeliseks ülesandeks oli glasuuri pritsimine tainarullile ja kaunistuste tegemine. Pidime seda teostama kookide tegemise kõrvalt sedasi, et 13.15 oleks töö valmis. Hindamine toimus skaalal A-D, kus A on exellent, B - sufficient, C - unsatisfactory, D- not acceptable. Hindamine oli raskete killast, ainult mina sain A, grupi keskmiseks hindeks tuli C ja B.
Õpetaja näidis

Minu töö

Õhtu lõpetasime linnaskäigu, ühise teejoomise ning järgmise päeva plaanide arutamisega.





pühapäev, 16. veebruar 2020

Esimene nädal 10.02-16.02.2020

Esmaspäeval käisime kella 7 paiku hommikust söömas. Hommikusöögi valikus on iga päev olnud erinev võileivamaterjal (juust,sink,kurk,tomat) ja lisaks sellele müsli, krõbinad, kuivatatud marjad, pähklid ja mitu erinevat jogurtit. Peale hommikusööki tutvusime oma juhendajatega. Lisaks sellele tutvustati meile koolimajas asuvaid ruume ja igaüks sai omale tunniplaani, retseptiraamatu, kohaliku kaardi ning 24 tunnise Kopenhaageni kaardi. Kell 11.15 käisime lõunasöögil ning peale seda jalutasime Roskildes. Külastasime raudteejaama, uhket kirikut. Peale ekskursiooni külastasime tee peale jäävaid poode. Kella 17.00ks suundusime tagasi koolimajja õhtusöögile. Õhtul kell 20.00 jõime puhkeruumis teed ja saime selle kõrvale leiba/kukleid süüa. 
Teisipäeval saime peale hommikusööki omale praktikariided (müts, põll, pluus, püksid, jalanõud). Panime riidesse, läksime pagariklassi. Juhendaja rääkis meile hügieeninõuetest, näitas seadmete toimimist. Huvitav oli see, et munade kaalumise jaoks on neil eraldi laud. Juhendaja näitas meile sammhaaval, kuidas valmistada hamburgeri kukleid. Kukleid tuli mitu korda alla vajutada, et seda oleks mugavam süüa. Saime ise valida, millistesse seemnetesse kuklid kasta. Läksime 11.15 lõunasöögile, peale seda hakkasime koristama. Ahjuplaadid tuli spetsiaalsest masinast läbi lasta, puidust lauad tuli nühkida vee ja harjaga puhtaks ning seejärel pidi need korralikult kuivatama, seadmed tuli lapiga puhastada. Põrandad pihustati voolikust märjaks, seejärel pihustati põrandale seep, siis hõõruti põrand harjadega puhtaks, pihustati puhta veega veelkord üle, tõmmati vesi trappidesse ning lõpuks puhastati trapid seestpoolt lapiga. Kukleid saime proovida ja ka omale kaasa võtta. Jäime esimese päevaga rahule, saime korrata esialgset pagari praktikat. Peale koristamist suundusime õhtusöögini kaubanduskeskuseid vallutama. 
Kolmapäeval valmistasime karamelli komme. Esialgu keetsime suhkru, vee ja glükoosi 142 kraadini. Lasime segul natuke jahtuda, valasime massi matile nii, et see üle äärte ei voolaks. Lisasime massile toiduvärvi ja maitset (ise saime valida), segasime värvi läbi ja seejärel lükkasime mati äärtega massi järjest sissepoole kuni see mati küljest lahti tuli. Rullisime ja venitasime massi, et kommid jääksid läikivad. Rullisime massi pikaks ja lõikasime tükkideks. Saime valmistada ka mitmevärvilisi pulgakomme. Esimesel korral oli temperatuur vale ja mass jäi tahke ja pudisev ning seda ei saanud vormida. Teisel korral saime kõik ilusti hakkama. Kuna polnud varem selliseid komme teinud, oli väga huvitav päev. Enne lõunasööki näitas juhendaja meile slaidikava, millel olid ülesanded, mida me peame praktika vältel täitma ning teave majutuse, toitlustuse ja transpordi kohta. Peale lõunasööki koristasime klassi ning läksime välja jalutama. 
Neljapäeval saime valmistada 4 erinevat Taanipärast saiakest. Valmistasime taigna, kihistasime selle käsitsi 3 korda 3ks. Saiakestel olid väga huvitavad nimed. Kaneelirulle kutsuti tigudeks, ühe saiakese nimi oli konnakeel. Kaneelirullide puhul oli väga huvitav see, et pidime need täiesti lapikuks vajutama. Osad saiakesed kerkisid küpsemisel liiga suureks. Valmistasime järgmiseks päevaks ette liivataigna, mille külmkappi seisma jätsime. Õppisime šokolaaditorbikuid voltima. Jõudsime enne õhtusööki natuke linna peal jalutada. Peale õhtusööki mängisime plikadega piljardit. 
Reedel valmistasime liivataignast valentinipäeva koogikesi. Need pandi koolis müüki. Kohvipausi ajal läksime pildistama. Peale lõunasööki koristasime ruumid ning seejärel läksime veelkord koos pildistama. Õhtusöögini vedelesime tubades. Õhtul käisime koos väljas sõbrapäeva tähistamas. 
Laupäeval puhkasime välja, näksisime natuke, mõned meist käisid karaokebaaris ja kohvikus. Nagu ka varasematel õhtutel, mängisime leedukatega kaardimänge ja jõime ohtralt teed. 
Pühapäeval käisime hommikul söömas, seejärel liikusime vihmaga kohvikusse, kus istusime paar tundi. Käisime kaubanduskeskuses neegrimusisi taga ajamas. Saime teel kooli läbimärjaks. Kooli tagasi jõudes läksime õhtusöögile. Teele käis Kopenhaagenis. 


5. nädal

 Kogu praktika ülesehitus põhines sellel, et viimasel nädalal me võõrustame külalisi ja ja müüme kooliperele enda valmistatud...